Forum Forum handlu zagranicznego Strona Główna
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
EGZAMIN
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
 
Odpowiedz do tematu    Forum Forum handlu zagranicznego Strona Główna » Fundamentalizm i modernizm w świecie współczesnym Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
EGZAMIN
Autor Wiadomość
Maadziaa




Dołączył: 25 Sty 2009
Posty: 65
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Sułkowice

Post
10. Ewangelikalizm – znaczenie terminu i jego związki z polityką w USA dekad 80- 90 XX w. (kościół elektroniczny, Moral Majority, Nowa Prawica Chrześcijańska itd.)
Ewangelikalizm to ogólnoświatowy ruch międzywyznaniowy w formie (zazwyczaj konserwatywnego) protestantyzmu, podkreślający głównie tezy reformacyjne przy jednoczesnym zanikaniu dyskursu nad szczegółowymi kwestiami dogmatycznymi.
Interkonfesyjność (międzywyznaniowość) ewangelikalna pozwala wykraczać poza wiele spornych kwestii chrześcijańskich i angażować się w formalny i nieformalny dialog ekumeniczny z różnymi kościołami, m.in. z Kościołem Rzymsko-Katolickim.
Słowo ewangelikalizm (ewangelia, ewangelicki, ewangelikalny) pochodzi od greckiego słowa euangelion oznaczającego dobrą nowinę.
Ewangelikalizm zainspirowany jest tradycjami anglosaskimi. Na początku XX wieku ewangelikalizm współczesny wiąże się z fundamentalizmem klasycznym.
H.J. Ockenga – twórca neoewangelizmu; to nurt powstały w latach 1925-1950, w środowisku określanym mianem fundamentalistycznego tj. pozostającym w ostrym sporze z tendencjami liberalno-modernistycznymi. Nie chciał się zamykać przed przedstawicielami liberalistycznej i modernistycznej wizji świata. Stworzył on Krajowe Stowarzyszenie Ewangelikalne.
Ewangelikalne chrześcijaństwo narodziło się po II wojnie światowej. Wiąże się z głośnymi ewangelikami, forma showmenstwa. Charakterystycznym pastorem był Billy Graham, który w 1950 roku założył Stowarzyszenie Ewangelikalne Billego Grahama. Jego celem było głoszenie ewangelii możliwie najszerszej grupie ludzi a metody, które szybko stały się znakiem firmowym tego kaznodziei obejmowany tzw. krucjaty ewangelizacyjne. Często w wielkich metropoliach, treningi ewangelizacyjne dla młodzieży, radiowe a później i telewizyjne programy religijne.
Kościół elektroniczny nie jest wspólnotą; to zjawisko z dziedziny mediów. Kościół elektroniczny to całokształt takiej komunikacji, która jest powszechnie postrzegana przez nadawców i odbiorców jako religia w intencji i treści. Wg. Internetowego Media-Dictionary.com jest to użycie mediów elektronicznych (radio, telewizja, Internet) do edycji treści religijnych i angażowania ludzi do religijnej aktywności. Otwartość na nowe formy przekazu konserwatywnych religii wynikała przede wszystkim z możliwości prowadzenia działalności misyjnej. Wraz z rozwojem radiowej i telewizyjnej ewangelizacji, doszło do odrodzenia charyzmatycznej osoby religijnej tj. kult kaznodziei.
New Christian Right – część szerszego nurtu religijnej prawicy. To ruch społeczno-religijny mający ambicję skutecznego działania na arenie politycznej w celu reprezentowania i promowania w ramach różnego rodzaju procedur decyzyjnych , charakterystycznych dla państwa demokratycznego światopoglądu.
Moral Majority – organizacja założona przez Jerry’ego Fallwella w 1979 roku. Zrzeszała około 110 tysięcy aktywnych członków. Praktyczne działania Moral Majority sprowadzały się do aktywności na kilku polach: edukacji, lobbingu oraz polityki.

Opracował Marcin Smile


Post został pochwalony 0 razy
Nie 12:57, 05 Cze 2011 Zobacz profil autora
Aaron_86




Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 110
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: KrK

Post
do islamizmu pytanie 13,

Ad 3) mam tylko Idea państwa – kreator społeczeństwa islamskiego


Post został pochwalony 0 razy
Nie 13:11, 05 Cze 2011 Zobacz profil autora
olga.




Dołączył: 28 Lut 2008
Posty: 27
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: z kątowni

Post
na szybkości napisane bo widzę, że Wy już ostro się za to zabraliscie ;p

17. Nurty w judaizmie współczesnym (charakterystyka) i ich stosunek do nowoczesności

Judaizm ortodoksyjny- od 1795r.- założenia: ważny jest cały depozyt tradycji, ważna jest Tora i prawa z niej wynikające. Wszystko, co w judaizmie trwało, jest napisane i mówione- obowiązuje nadal. Dzieli się na takie nurty jak:
*haredim- ograniczają do minimum kontakty ze światem zewnętrznym.
*chasydzi- chasydyzm mówi, że jest się dzieckiem bożym. Duże znaczenie ma pobożność i radość ze służenia Bogu. Chasydyzm gdy się rodził nie był n.ortodoksyjnym, był buntowniczym nurtem przeciwko judaizmowi.
*nowoczesna ortodoksja aszkenazyjska
*ortodoksja sefardyjska
Judaizm postępowy/reformowany (konferencja w Pittsburgu 1885)- mówiono, że judaizm to religia, wyznanie a nie narodowość. Judaizm reformowalny zniósł zwyczaj obowiązku obrzezania i dowolność przestrzegania zasad koszerności. Było to dość radykalne. Uważał, że prawo żydowskie musi ulec reformie. Wierzą w jednego Boga, ale ci, co nie wierzą nie są pewni że Bóg istnieje. Judaizm ten jest radykalnie unowocześniony i jest on bardzo popularny w Ameryce.
Judaizm konserwatywny- 1845r. – trochę mniej tradycjonalistyczny niż judaizm ortodoksyjny. Zachowanie szabatu i przepisów koszerności.
Judaizm rekonstrukcjonistyczny- „przeszłość ma prawo głosu, ale nie ma prawa veta”. Żydowskie społeczności zawsze ewoluowały. Należy rekonstruować tradycję w stosunku do nowych pokoleń, do czasu. Jest on obecny głównie w USA.
Judaizm humanistyczny/laicki/świecki- judaizm to cywilizacja narodu bez aspektu religijnego (w Boga można wierzyć lub nie wierzyć). Nie ma wartości żydowskiej ale ogólnoludzkie.
Judaizm mesjanistyczny/judeochrześcijaństwo- połączenie prawa żydowskiego i chrześcijańskiego.


a ich stosunek do nowoczesności? - przepraszam ale I HAVE NO IDEA!!!


Post został pochwalony 0 razy
Nie 19:36, 05 Cze 2011 Zobacz profil autora
kindzioraaa




Dołączył: 08 Lip 2008
Posty: 77
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Dębica City :)

Post
Dopiszecie coś jeszcze?
5? - Znaczenia pojęcia fundamentalizmu i sposoby jego definiowania
6? - Fundamentalizm klasyczny (eponimiczny) i pojęcia z nim związane


Fundamentalizm - jest próbą przywrócenia lub stworzenia od nowa przekonań lub wartości niemożliwych do zakwestionowania. Fundamentaliści dzisiaj obawiają się różnorodności, mają dość relatywizmu. Fundamentalizm to nie tradycjonalizm, to dwie różne postawy. Fundamentalizm charakteryzuje się brakiem pewności. Fundamentalizm może uporządkować świat. Obecna świadomość wywodzi się z modernizmu. Erick Fromm autor "ucieczki od wolności". Zdegradowana nowoczesność. Rzeczywistość w jakiej przyszło nam żyć jest tęsknota za uniwersalizmem i uporządkowaniem. fundamentalizm to idea w której można rozbity modernizmem świat ulepszyć. Mówi się o fundamentalizmie jako wprowadzeniu ładu walką z relatywizmem, pluralizmem. Czasem jest to postawa negująca historię. Relatywizm i fundamentalizm wykluczają się w skrajnych przypadkach bo u relatywistów nic nie jest pewna a u fundamentalistów jest tylko pewna grupa pewników.Fundamentalizm nie jest tradycjonalizmem, bo ten pierwszy jest reakcją na rzeczywistość i przyszłość.
Fundamentalizm - nie musimy poszukiwać nowych wartości- wystarczy wrócić do tych pierwotnych co stanowi przeciwieństwo do modernizmu w którym trzeba poszukiwać nowych wartości.
Fundamentalizm będzie dążeniem do spójności, ustaleniem granic społecznych. Jest tęsknotą za ładem.
Film: Każdy człowiek który wierzy powinien być fundamentalistą.
Kościół rozsyłał broszury, 3mln po całym USA, "fundamentals" zawierajace prawdy to. chrześcijaństwa. Fundamentalistów w USA reprezentował William Jenings Bryan. Sprawa dot. Bryana i Scopesa - społeczeństwo bało się rozpadu. Później wielu ludzi uznało że nie ma jednej wartości dla wszystkich- wprowadzono aborcję oraz zakazano czytać w szkołach biblię i modlić się. Wszyscy fundamentaliści przekonani są ze liberalizm chce zniszczyć religię. Amerykańscy fundamentaliści boją się obecnie szkodliwych czynników liberalizmu.
Folwell -> chrześcijanie są ewangelikany, krytycy nazywają ich fundamentalistami <_> nie wiem czy dobrze przepisuje bo troche odczytać się nie mogę Razz wybaczcie
W filmie został przedstawiony jako eponimiczny ( wyj. pochodzenie ). Pojęcie fundamentalizmu w źródłowym sensie ( ścisłym) należy rezerwować dla obszaru anglosaskiego protestancyzmu. W tym znaczeniu fundamentalizm byłby oparty na tradycjach baptystycznych, metodystycznych itd. Nurty te stanowiły silną barierę mozaiki wyznaczniowej. USA to głownie protestancyzm który nie jest jednorodny. Jest kilkadziesiąt odłamów liczących się w stanach. W USA w nurcie prostestancyzmu zrodziła się reakcja na ruchy modernizacji i chrześcijaństwa.


Post został pochwalony 0 razy
Nie 22:11, 05 Cze 2011 Zobacz profil autora
czarownik
Starosta



Dołączył: 31 Sty 2007
Posty: 29
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: GORLICE

Post
7.
Bible Belt ( pas Biblii)- ukute przez H.Ł Menkenza, w latach 20 XX w, żartobliwie określenie rejonów Stanów Zjednoczonych (Tennessee, Teksas, Arkansas, Oklahoma) zdominowanych przez religijny fundamentalizm protestancki. Obejmuje rejony w których popularne było niewolnictwo, a członkowie ruchu sa skrajnymi rasistami. Każdy poza białym jest niewolnikiem , bo tylko biały ma prawo do wolności. Pomimo nazwy, ugrupowanie to nie posługuje się zasadami przekazywanymi przez biblie. Codziennością są rozboje, morderstwa, samobójstwa, oraz wyższy niż gdzie indziej odstek rozwodów.,


Post został pochwalony 0 razy
Pon 17:19, 06 Cze 2011 Zobacz profil autora
czarownik
Starosta



Dołączył: 31 Sty 2007
Posty: 29
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: GORLICE

Post
Idżtihad - jest to możliwość jurystów muzułmańskich do zmiany prawa szariatu i dostosowania go do współczesnych warunków. Oficjalnie nie można stwierdzić czy taka forma istniała, a wg wielu przekazów od 10 wieku nie dokonywano interpretacji prawa. Obecnie w odłamie szyickim dopuszcza się interpretowanie przez mudżahedina prawa


Post został pochwalony 0 razy
Pon 17:37, 06 Cze 2011 Zobacz profil autora
Maadziaa




Dołączył: 25 Sty 2009
Posty: 65
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Sułkowice

Post
Zebrałam wszystkie opracowania do jednego pliku, co nieco dodałam (oczywiście z notatek) i wysłałam na naszego wspólnego maila. Miłej nauki i dziękuje za starania:)


Post został pochwalony 0 razy
Pon 17:58, 06 Cze 2011 Zobacz profil autora
Aaron_86




Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 110
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: KrK

Post
Ehem.... Eheeeemmmm..... i co myślicie po tym egzaminie? macie jakieś refleksje? bo dla mnie to masakra...Hrm


Post został pochwalony 0 razy
Pią 12:32, 10 Cze 2011 Zobacz profil autora
Whisky




Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 40
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Kraków

Post
Za ściaganie należy sie śmierć eot Sad


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Whisky dnia Pią 12:36, 10 Cze 2011, w całości zmieniany 1 raz
Pią 12:34, 10 Cze 2011 Zobacz profil autora
kaRolka
Administrator



Dołączył: 16 Paź 2006
Posty: 488
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Trzebinia

Post
ale patrzcie...znaliśmy zagadnienia wcześniej, a i tak większość wychodząc z sali mówiła, że dobrze nie było Very Happy


Post został pochwalony 0 razy
Pią 13:40, 10 Cze 2011 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum Forum handlu zagranicznego Strona Główna » Fundamentalizm i modernizm w świecie współczesnym Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin